İLERİ DÖNÜŞÜM (UPCYCLE)

İleri dönüşümü basitçe tanımlamak gerekirse; bu da bir çeşit geri dönüşüm ayağı olmakla beraber atılan malzemeyi eşit veya daha büyük bir değere dönüştürmektedir. Upcycle ve downcycle olarak ayrılan geri dönüşümün bu iki ayağını Türkçe'de ileri dönüşüm ve aşağı dönüşüm olarak adlandırmak mümkün. Aşağı dönüşüm ise atık malzemeyi daha düşük bir değere dönüştürme işidir.

İleri dönüşümde malzemelerin fayda ömrü uzatılmış olur. Bu noktada hem atık ürünü geri dönüştürülmüş, ikinci bir kullanıma hazır hale getirilmiş olup hem de bu ikinci kullanımın ömrünü katlayıp uzatarak üçüncü bir israftan istifade sağlanmış olur.

İleri dönüşüme markamızla da paralel bir örnek vermemiz gerekirse bir çanta yapımından arta kalmış deri parçalarını ele alalım. Bu kalan irili ufaklı parçalardan bir bobin iplik yapmak aşağı dönüşüm (downcycle), yeni bir çanta yapmak ise ileri dönüşümdür.

İleri dönüşüm, yaratıcı yeniden kullanım olarak da bilinir. Bu noktada ''Lufyen'' olarak ileri dönüşüme hizmet etmekteyiz. Geri dönüşüme hizmet ederken aynı zamanda dönüştürülen maddeyi daha yeni ve kaliteli, içinde yaratıcılığın ciddi izleri olan yeniden tasarım sürecine entegre etmekteyiz.